NetVoice story i start platformy Fengoo: Z undergroundu k oblakům

09.02.2023

Když se pár let po Listopadu potkali dva jednadvacetiletí gameři Radim Krpata a Petr Šprync před pardubickou poštou, zjistili, že jsou spolužáci ze základky. Především ale našli společnou řeč v IT, které v Česku tehdy zažívalo boom. Dnes už jako společníci řídí vlastní tým vývojářů, se kterým promlouvají do zakázek napříč obory ve statní i soukromé sféře. A jejich firma NetVoice několikanásobně roste.

"Snad už je to promlčený," smějí se při vzpomínce na okolnosti, při kterých se potkali v roce 1997. Šprync totiž zareagoval na Krpatův inzerát s nabídkou pirátských kopií her v pardubickém inzertním týdeníku. Vyměnili si cédéčko za 150 korun a domluvili další sraz u piva. "Zjistili jsme, že nás berou počítače a všechno kolem IT," říká Šprync a dnešnímu společníkovi připomíná, jak ho fascinovalo, že už tehdy měl přístup k vypalovačce. "To ještě ani nebyly maily, ne?" reaguje s nadsázkou Krpata.

Trvalo přes deset let než se kamarádský vztah dvou nadšenců do her a programování překlopil v dlouhodobější spolupráci se zaměřením na vývoj softwaru na míru. Dnes jejich firma NetVoice vyvíjí cloudové či mobilní aplikace. Mezitím si ale oba "odskočili" do manažerských IT postů v nadnárodních i státních firmách, kde se zabývali rozvojem a řízením velkých IT projektů. Ve vlastním byznysu to zpětně považují za konkurenční výhodu.

Absence IT odborníků stojí firmy peníze

Nikdy nechtěli jít cestou poskytování kompletního IT supportu pro firmy. Soustředí se na trendy, specifická softwarová přání i potřeby klientů, kde je komunikace mezi zadavateli a realizátory zakázky klíčová. "Výroba softwaru je imaginární disciplína, a klient, který s vývojem softwaru nemá zkušenosti bývá často rozčarován," připomíná Šprync problém českých firem.

"Firmám chybí kvalitní byznys analytici s přesahem do IT a projektoví manažeři. Nemají dostatečnou specifikaci zakázky, popsané procesy, vstupy a výstupy. Upřesňují to až v rámci testování, když už je de facto hotovo, a to celou zakázku komplikuje. Finančně i časově."

Zadavatel si prý často neuvědomuje hodnotu softwaru, k jakému byznysu ho potřebuje a co mu má přinést. A tomu odpovídá i cena vývoje. "Mají rozpočet dva miliony, ale když je utratí, zjistí, že jsou teprve v půlce projektu, protože software není hotový. My to děláme jinak," hlásí šestačtyřicetiletí společníci.

Když ještě brázdili korporátní vody jako IT šéfové se prý s podobným přístupem setkávali neustále. I proto dnes dokážou klientům pomoct, přijít s konkrétními návrhy softwaru i aplikací a kvalifikovaným odhadem ceny. "Už v počátku s klientem odsouhlasíme kompletní uživatelský koncept i komfort výsledné aplikace. Předcházíme tím fuckupům."

Od telefonů k aplikacím na míru

Firmu NetVoice Petr Šprync s Radimem Krpatou zakládali v roce 2006 s primárním zaměřením na vývoj aplikací pro IP telefonii Cisco. "Telefon měl v sobě už nějakou inteligenci, serverový backend a my jsme do nich uměli udělat aplikaci, počasí, kurzy, telefonní seznam. Dokázali jsme se napojit na telefonní seznam O2 a další služby. V mnoha firmách naše pionýrské aplikace fungují dodnes," popisuje Krpata.

Díky zkušenostem a spolupráci se společností Hexagon se jejich portfolio rychle rozrůstalo o vývoj specializovaného softwaru na míru a aplikací pro startupy i velké společnosti, jako je ČEZ, Lesy ČR, IBM nebo Správá železnic.

Rukama jim prošly desítky vývojářů. Stabilně pracují s patnáctičlenným týmem a díky referencím a zajímavým projektům se jim daří přilákat ty nejlepší programátory v oboru, kteří jsou rozesetí po celém Česku. "Nebráníme se brát do týmu mladé začínající vývojáře. Máme metodiku, jak s nimi pracovat, jak je technicky posouvat a vzdělávat a dát jim dobré základy do budoucna," říkají společníci NetVoice.

Na kontě mají vývoj aplikací pro těžbu dřeva pro revírníky, aplikace pro mobilní platformy i speciální komunikační softwary. V posledních letech díky doporučení Hexagonu a spolupráci s firmou NDCon začali vyvíjet aplikace na zpracování diagnostických dat pro železniční sektor a aktuálně se zaměřují na vývoj aplikací pro geografické informační systémy a 3D mapy.

Příležitost v internetu věcí

Komerční potenciál se NetVoice otevírá i v segmentu internetu věcí. V minulém roce Šprync s Krpatou rozjeli platformu Fengoo a nabízí firmám, městům i obcím možnost ověření přínosů internetu věcí pro jejich činnost v praxi a následně jednoduchou a finančně nenáročnou IoT platformu i vlastní senzory.

Jedním z prvních klientů Fengoo je společnost Keylog a její chytré bezpečnostní cyklostojany s nabíječkou. Na řadě jsou kotelny společnosti Chelys, kterých je v Česku už více než sto. A také další spolupráce s výrobci měřidel a senzorů.

"Dokážeme rychle integrovat jakékoliv chytré zařízení, které k nám dokáže posílat libovolné množství dat. A výhodou Fengoo je bezpečnost dat i nekonečná škálovatelnost platformy," popisuje její spolutvůrce Radim Krpata.

Spolumajitelé NetVoice chtějí s IoT platformou ve velkém oslovovat i další české firmy a hledat klienty také za hranicemi. Zatím ale vývojářský tým zaměstnávají rozsáhlými projekty na vývoj specifického softwaru nebo aplikací. A poptávek prý enormně přibývá. "Náš byznys stojí čistě na referencích," usmívá se Petr Šprync. "Sledujeme trendy, chceme být pro klienty co nejefektivnější a taky levnější," hlásí druhý ze společníků.

Sami sobě investory

Tým NetVoice pracuje systémem "kontejnerizace", kdy je aplikace rozdělená do samostatných mikro služeb. "Taková infrastruktura umožňuje snadné přesouvání a nasazení v různých prostředích," popisuje Krpata, jak vnímá jednu z konkurenčních výhod firmy. "Covid ukázal, že mnoho firem nebylo připravených na home office, nebyly nastavené vzdálené přístupy, nebyla bezpečnost. My většinu aplikací tvoříme na platformách globálních poskytovatelů cloudu jako Microsoft Azure nebo Amazon," přihazuje další.

Pardubická firma dokáže přinést analýzu, návrh řešení a díky agilnímu vývoji doručit klientovi výsledek na poměry českého trhu nezvykle rychle. "Nemáme žádné centralizované prostory, kde by seděli programátoři pohromadě," vysvětluje rodinné nastavení byznysu Šprync, který má ve firmě na starost legislativu, obchod a komunikaci s klienty. "Chceme to udržet v prostředí, které není tolik svázané exekutivou a pravidly. Jsme zaměření na výsledek," dodává.

I proto zatím NetVoice odmítá nabídky investorů. "Jsme investoři sami sobě. Jestli je to správná cesta, ukáže čas. Ale zatím nás to baví takhle," prohlašují oba společníci. Do roka očekávají čtyřnásobný růst a do pěti let obrat kolem stovky milionů. V příštím roce musí vlastními silami ukočírovat růst softwarové části byznysu, rozvíjet projekt Fengoo i jako inkubátor talentů, a hledat nové vývojáře i nové příležitosti. "Zakázky máme garantované na rok a půl dopředu," usmívají se.