IoT není žádné sci-fi. Učíme firmy, jak správně využít data, říká šéf NetVoice
"Postaru a nemoderně," hodnotí Petr Šprync fungování mnoha českých firem, které si zatím nenašly cestu k využívání senzorických dat a internetu věcí (IoT). Technologie jim přitom mohou pomoci k efektivnějšímu a levnějšímu fungování. "Pro mnohé je ale IoT stále trochu sci-fi," říká šestačtyřicetiletý šéf pardubického startupu NetVoice.
Co firmy a podniky odrazuje od masivnějšího využívání IoT? Dnes už to není cena. Hodnota senzorů se pohybuje od stovek až po jednotky tisíc korun, nepotřebují napájení ze sítě, pracují samostatně a jejich životnost je v řádu let. Šprync vidí problém jinde.
"Firmy mnohdy netuší, jaká řešení jsou dnes komerčně dostupná, a v čem by jim tedy mohla pomoci. A ty, které už senzory využívají, dál nepracují s daty, nebo jen okrajově," říká podnikatel, který se ve světě IT a dat pohybuje víc než 25 let.
S vlastním projektem teď nabízí firmám, městům i obcím jednoduchou a finančně nenáročnou IoT platformu Fengoo, vlastní senzory i možnost jednoduchého ověření přínosů internetu věcí pro jejich činnost v praxi. "Jde o priority daného byznysu a co má být přínosem. Zda bezpečnost, úspora nebo jen získání dat pro jiný systém," vysvětluje.
IoT jako bič na provozní náklady
Nejlepším příkladem pro využití IoT technologií je dnes stále aktuálnější snižování nákladů napříč výrobou, logistikou a dalšími provozy. Inteligentní senzory monitorují v režimu 24/7 robotizované provozy, zvyšují jejich výkon, eliminují ztráty způsobené lidskou nedbalostí a snižují výdaje na provoz.
"Shromážděná data navíc pomáhají v předstihu predikovat potřeby údržby, čímž snižují prostoje až o padesát procent. Manažeři tak můžou plánovat kontinuitu výrobních linek," vyzdvihuje Šprync jednu z výhod.
IoT může výrazně pomoci i firmám, které spravují rozsáhlý vozový park. Získaná data o provozu, zrychlení či intenzitě brzdění mohou predikovat možnou závadu nebo nutnost servisu. Lokalizační data zase dávají informaci o tom, zda se jezdí více ve městě, nebo na dálnici a jak se mění spotřeba.
"Cílem takového řešení může být úspora, prevence i bezpečnost. Firmy mohou mít detailní informace o stavu vozidla, predikovat budoucí náklady na opravy nebo motivovat řidiče, aby jezdili optimálně," říká Šprync.
Dodavatelský řetězec a logistika s IoT
Zařízení IoT umí v reálném čase sledovat polohu i pohyb produktů, automobilů, železničních vagonů nebo lodí. Dokáže vypočítat nejúčinnější přepravní trasu i optimální kapacitu přepravy, což vede k vyšší efektivitě nákladů," popisuje další možnost využití ředitel NetVoice.
IoT aplikace také propojují výdejní místa, aby zákazníky upozornily na blížící se termín dodání či možnost vyzvednutí ve výdejním boxu. Firmy podnikající v e-commerce tak snadno umožní zákazníkům sledování stavu jejich objednávek a logistické firmy zvládnou odbavovat zásilky rychleji a efektivněji.
Senzorická data navíc pomáhají ohlídat zboží citlivé na změnu teploty, vlhkost nebo nesprávnou manipulaci, jako je křehký biologický materiál nebo vakcíny na covid.
Úspora energií i udržitelné fungování
NetVoice aktuálně řeší také zakázku na řízení kotelen v několika bytových domech. Provozovatel využívá pro správu technologie několik systémů od různých výrobců. Cílem Fengoo je umožnit jednodušší, efektivnější a hlavně daleko ekonomičtější řízení vytápění domů.
"Poslouží k tomu pár veličin a hodnot, jako jsou teplota a tlak v kotli, okolní teplota, ovládání čerpadel. Stačí z mnoha různých systémů vytáhnout to nejdůležitější a mít vše na jednom dashboardu," popisuje šéf pardubického startupu.
Energetický management bude pro mnohé firmy jednou z klíčových priorit letošní zimy i následujícího roku. "Už teď to vidíme na poptávkách jednotlivých řešení," hlásí Šprync.
Teplotní senzory v budovách nebo kancelářích, chytré termostatické ventily na topeních, měření průtoku vody a spotřeby elektrické energie nebo plynu. To vše může zajistit významné finanční úspory. "U domácností lze snížit spotřebu energií až o 25 procent, v administrativních budovách o šedesát procent," zdůrazňuje Šprync.
"Náš vývojářský tým nedávno řešil zakázku velké nadnárodní společnosti na kontrolu obsazenosti zasedaček, kanceláří, a dokonce i jednotlivých židlí. Předimenzované prostory v době home office firmy stojí obrovské provozní náklady," podotýká.
Bezpečnost zaměstnanců, prevence škod i ochrana majetku
IoT technologie pronikají stále silněji i do oblasti bezpečnosti. Ve firemních provozech přispívají k bezpečnosti zaměstnanců monitorováním jejich pohybu. "Je možné upozornit zaměstnance, když vstoupí do rizikové oblasti provozu. Například při úniku plynu, který nelze odhalit čichem. Při detekci IoT senzorem je odeslána výstraha ostatním pracovníkům do sdílené aplikace a zabrání se tím škodám na zdraví i majetku," popisuje Šprync konkrétní využití.
"Vzpomeňme si na řeku Bečvu. Dnes jsou snadno dostupné senzory, které okamžitě reagují na změnu znečištění ve vodních tocích nebo nádržích a na blížící se škodu upozorní notifikací na mobil v řádu vteřin," dodává.
Stejně tak chytré detektory úniku vody nebo vlhkostní čidla odhalí úniky vody ve firemních areálech nebo třeba na vzdálené chatě. Pokud máte chytrý vodovodní ventil, můžete z mobilu přívod vody okamžitě zastavit. Reagovat můžete, i když otřesové čidlo detekuje nechtěný pohyb s majetkem nebo pohybový senzor nezvanou návštěvu.
Diagnóza na dálku jako pomoc i příležitost
Projekt Fengoo letos získal nejvyšší ocenění v soutěži Chytrá města, pořádané Smart City Innovations Institut, a pardubický startup se s platformou pouští i do oblasti telemedicíny. Domácí monitorovací IoT zařízení – například v podobě chytrého náramku – pomáhají podporovat pacienty trpící chronickými stavy, jako je cukrovka, spánková apnoe a hypertenze. Umí preventivně sledovat teplotu, tlak, srdeční aktivitu či saturaci kyslíku v krvi.
IoT zařízení uloží hodnoty do centrálního cloudu a při nestandardním výkyvu hodnot pošle třeba formou SMS notifikaci s výstrahou příbuzným, odbornému personálu nebo ošetřujícímu lékaři.
Pacienti tak nemusí chodit po vyšetřeních, dostanou e-recept a můžou rychle zahájit léčbu. O všechno se postarají mobilní senzory, bezdrátová komunikace a cloudové platformy. Data z nich mohou lékaři sdílet, porovnávat a na základě odchylek provádět detailní vyšetření či změnit dávkování léků.
"Výhodou naší platformy je bezpečnost dat, jednoduchost, s jakou lze integrovat jednotlivá chytrá zařízení, i nekonečná škálovatelnost," dodává Petr Šprync k univerzálnímu využití platformy.
článek vyšel v září 2022 na Fobres.cz