7 tipů: Jak díky IoT senzorům ušetříte čas, peníze i zdraví

27.04.2023

"Zařízení, senzorů, věcí, které máte na sobě a se kterými komunikujete, bude tolik, že si to ani nebudete uvědomovat," popsal před pár lety blízkou budoucnost Eric Schmidt, dlouholetý manažer Googlu a pozdější poradce prezidenta Joe Bidena.

Této vizi se od té doby velmi rychle přibližujeme – po celém světě je v současnosti více než 15 miliard zařízení připojených k internetu věcí (IoT) a do roku 2030 jich podle Transforma Insights a jejího Global IoT Forecast Insight Reportu bude skoro dvojnásobek.

Propojené bude úplně všechno. Vlastně už dnes prakticky je. Od aut a jízdních kol přes spotřebiče až po čidla kontrolující, jestli vám doma nebo ve firmě někde neprotéká voda. Internet věcí tak ušetří peníze a čas, ale může i prodloužit život.

Už dnes můžete na dálku řídit domácnost, výrobní linku, firemní flotilu, topení nebo zavlažování na zahradě. "V Česku ale firmy i domácnosti stále spíš tápou a obrovský potenciál internetu věcí zůstává často nevyužitý," říká Petr Šprync z pardubické IT firmy NetVoice, která vyvíjí IoT platformu Fengoo umožňující ovládání jakékoliv IoT zařízení z jednoho místa.

Domácnostem a firmám nabízí vlastní senzory i možnost jednoduchého ověření přínosů IoT v praxi. "Řada lidí si neuvědomuje, že jedno IoT zařízení lze využít na několik různých řešení," doplňuje Šprync. Jaká řešení IoT dnes umožňuje?

1. Předcházení haváriím

Netěsnost vodovodního kohoutku, závada na ventilu u bojleru, prasklé vodovodní potrubí nebo závada na spotřebiči. To všechno může způsobit obrovské škody. Nejde jen o nekontrolované úniky vody, ale i o zničený nábytek a nosné zdi. "Bavíme se tu o škodách v řádech statisíců, někdy i milionů," upozorňuje Petr Šprync a přidává příklad vlastního souseda. "Měl závadu na rozvodu pitné vody. Voda mu vyplavila celý dům, půlku musel vybourat a škoda se vyšplhala na jeden a půl milionu," dodává.

Předejít se tomu dá použitím, chytrých vodoměrů, detektorů úniku vody a čidel, která majiteli pošlou do mobilu notifikaci, jakmile se za pračkou nebo myčkou objeví vlhkost. Pokud jste zrovna třeba na dovolené, pomůže ventil, který umí na dálku přes aplikaci zavřít hlavní přívod vody.

Senzory dokážou podobně varovat třeba i před únikem plynu, který nelze odhalit čichem.

2. Chytré vaření a nakupování

Internet věcí může proměnit i vaření. Americký startup Tovala přišel s kombinací chytré trouby a předplacené dovážky připravených čerstvých jídel. Stačí naskenovat QR kód a chytrá trouba připojená k Wi-Fi ohlídá optimální dobu přípravy pokrmu, a sama průběžně mění teplotu i mód přípravy, aby zabránila nedovaření nebo připálení. Během pár minut je hotovo.

Chytré lednice dnes zase samy dokážou ohlídat stav i množství zásob a dokonce samy objednat dovážku surovin, které zrovna došly. Některé chladničky dokonce slouží jako CML celé domácnosti a můžete přes ně na dálku třeba aktivovat vysavač, ovládat světla nebo zamykat dveře.

3. Řízení aut a hlídání kol

IoT umožňuje pomocí jednoduché aplikace v reálném čase hlídat například i firemní flotilu. Data z GPS ukazují stav jednotlivých vozidel, ale pomáhají i vysledovat, jak se řidiči chovají v provozu. Díky tomu můžou firmy i lépe plánovat údržbu aut nebo spotřebu paliva.

Internet věcí dnes usnadňuje sharingové služby po městech, sleduje a řídí provoz aut, koloběžek nebo kol. IoT řešení Fengoo lze například využít jako platformu pro provoz chytrých bezpečnostních stojanů se zámkem a nabíječkou na elektrokola, ať už jsou sdílená, nebo soukromá.

4. Měření zákaznické zkušenosti

I když Petr Šprync říká, že často jedna jednotka může mít nepřeberné množství použití, někdy zákazníci Fengoo potřebují řešení na míru. Pro společnost z oboru hraček pardubičtí ajťáci vytvořili jednotku, která monitoruje, jak si zákazníci v prodejnách hrají s vystavenou stavebnicí. Anonymizovaná data z celého světa se odesílají do cloudu, kde se dále zpracovávají a vyhodnocují. Chytrá zpětná vazba.

5. Náhrada za pastevecké psy

IoT dnes umí už i ohlídat stádo dobytka. Řešení vyvinula firma HerdDogg z amerického Wyomingu. Krávy nebo ovce mají senzory na uších, data o pohybu stáda jdou do cloudu a farmář se k nim dostane přes mobilní aplikaci. Má na dálku přehled o poloze i kondici jednotlivého zvířete, dostává varování před potenciálními problémy a pro vizuální dohled může využívat i dron.

6. Péče o seniory

Internet věcí má potenciál i v péči o příbuzné, hlavně ty v seniorském věku. Chytrý náramek dokáže na dálku sledovat tělesnou teplotu, tlak nebo srdeční aktivitu. Pohybové čidlo v bytě může předejít situacím, kdy si babička zlomí nohu a dva dny bez jídla a pití leží na zemi, aniž by si dokázala přivolat pomoc. "Upozorní vás, že se tam několik hodin nikdo nepohybuje a něco není v pořádku," doplňuje Petr Šprync.

7. Snižování spotřeby

Kromě chytrých vodoměrů existují i chytré elektroměry či plynoměry. Umožňují na názorných grafech prostřednictvím aplikace hlídat spotřebu energií v reálném čase. Díky senzorům můžete mít přehled o topení, ovládat termostatické ventily nebo regulovat zbytečné svícení ve firemních budovách.

Chytrá řešení tak můžou vést k výrazným úsporám – u domácností může být spotřeba díky řízenému managementu nižší až o čtvrtinu, v administrativních budovách dokonce o víc než polovinu.

článek vyšel v dubnu 2023 na Forbes.cz